Logo
jeść orientalne dania

Czym wyróżnia się kuchnia orientalna?

Mówiąc – orient, mamy na myśli kraje wschodnie. Kuchnia orientalna jest zbiorem kulinarnych tradycji i zwyczajów mieszkańców takich krajów jak: Japonia, Chiny, Korea, Tajlandia, Wietnam, Indonezja, Tajwan, Malezja czy Singapur. Każdy z tych krajów ma charakterystyczne dla siebie smaki, które powstają przez używanie miejscowych składników i przypraw. Najważniejszą cechą tej kuchni jest powszechne zamiłowanie do warzyw i owoców morza oraz przygotowywanie wielu posiłków w woku, czyli dużej patelni o specyficznym kształcie.

Dominujące smaki

Smaki, które są charakterystyczne dla kuchni orientalnej, stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Potrawy są wyraziste, bogate w rozmaite smaki i aromaty. Klasyczne jest łączenie smaku słodkiego z ostrym, a także stosowanie przypraw o mocnych zapachach. Często używa się tu imbiru i chili, które wspomagają procesy trawienne i ułatwiają spalanie tłuszczu. Popularny jest też czosnek, którego zalety są znane także w kuchni polskiej – działa bakteriobójczo i reguluje poziom cholesterolu we krwi. Azjaci lubią dodawać do swoich dań trawę cytrynową, która ma działanie ożywiające i pobudzające, a także miętę i kolendrę, które słyną ze swoich właściwości uspokajających.

Zdrowe składniki

Tym, co wyróżnia kuchnię orientalną, jest przede wszystkim jej działanie prozdrowotne. Mieszkańcy krajów azjatyckich są zdrowi, nie chorują na nowotwory i choroby układu krążenia równie często, jak Europejczycy, a także nie mają tak dużego problemu z nadwagą. Dania kuchni orientalnej są tak skomponowane, aby nasz organizm czerpał z nich jak najwięcej składników odżywczych. Do smażenia nie używa się masła, tylko olejów roślinnych (głównie sojowego i sezamowego), które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Większość potraw bazuje na dużej ilości świeżych warzyw i niewielkim dodatku mięsa z drobiu albo ryb czy owoców morza. Unika się spożywania czerwonego mięsa, a desery są najczęściej owocowe. Dzięki tak skonstruowanemu jadłospisowi dba się o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *